Masaż i sauna

ZASADY SKUTECZNEGO TRENINGU:

 

1. REGUŁA PRZECIĄŻENIAz
Jest podstawową zasadą ćwiczeń fizycznych. Mówi, że aby pojawiły się korzyści, niezbędne jest robienie czegoś ,,więcej niż normalnie”. Na przykład w celu wzmocnienia mięśnie muszą pracować z większym obciążeniem niż zwykle. Wiąże się to na ogół z odczuciem dyskomfortu. Należy przy tym pamiętać, że organizm przyzwyczaja się do intensywności wysiłku. Dlatego aby osiągnąć postęp, należy go sukcesywnie zwiększać. Ale o tym mówi już kolejna zasada.


2. REGUŁA PROGRESJI
Odnosi się do podnoszenia stopnia trudności treningów, co oznacza, że by trening był skuteczny, musi być coraz bardziej wymagający. Nowe bodźce treningowe (np. większa liczba powtórzeń czy wprowadzenie nowych ćwiczeń) muszę być one wdrażane stopniowo, aby nie przeciążać organizmu. Mogłoby to bowiem doprowadzić do konieczności przerwania całego cyklu treningowego np. z powodu kontuzji czy urazu.


3. REGUŁA SPECYFICZNOŚCI
Każdy rodzaj treningu pozwala uzyskać inne efekty. Na przykład ćwiczenia siłowe nie pomagają w poprawie wydolności sercowo-naczyniowej ani kształtowaniu wytrzymałości i szybkości, lecz w zwiększeniu siły. Aerobowe zaś nie zwiększają masy mięśniowej, ale doskonale wpływają na wydolność. Warto zatem po ustaleniu celów treningowych dobrać odpowiedni rodzaj treningu. Przy tym zawsze trzeba tak dobierać ćwiczenia, by do aktywności zmuszane były wszystkie partie mięśni w ciele.


4. REGUŁA ODWRACALNOŚCI
Wypracowana kondycja, wytrzymałość, elastyczność czy siła mięśni nie jest dana raz na zawsze. Zaprzestając treningów, stopniowo tracisz uzyskane rezultaty. Dlatego należy przez cały czas zapewniać organizmowi aktywność fizyczną na pewnym poziomie.


5. REGUŁA ZALEŻNOŚCI REAKCJI OD DAWKI
Mówi, że im lepszej jakości trening wykonamy, tym więcej korzyści przyniesie on organizmowi. Wiąże się to zarówno z częstotliwością treningów, jak i odpowiednio zwiększanym obciążeniem (reguła progresji).


6. REGUŁA SŁABNĄCYCH WYNIKÓW
Każdy ma ograniczony pułap swoich fizycznych możliwości: wytrzymałości, siły, szybkości, mocy, gibkości, który nie może być zwiększany w nieskończoność. W miarę postępów treningowych skoki formy są coraz mniejsze a w pewnym momencie osiągają optymalną i graniczną formę. Kiedy tak już się stanie, nie należy zaprzestawać treningów. Wskazane jest, aby je modyfikować w taki sposób, by organizm dostawał nowe bodźce, które zmuszą go do innego wysiłku.

Aktualności

26.02.2018

Chcesz poprowadzić warsztaty tańca brzucha? A może nie masz sali na kurs angielskiego? Dołącz do 1gym

więcej »

Nasz adres

1GYM fitness club
Warszawa, ul. Chlewińska 18
(3 minuty od stacji metra Słodowiec)
tel. 531825787

Godziny otwarcia

aby skorzystać z sauny umów się telefonicznie

mapka »